Yüzleşme, geçmiş – gelecek, hayaller, blog hakkında, amaçlar, kurallar…

“Facebook, Twitter, Blog hangisinden ne kadar?” yazısı devam  

Aslında benzer bir motivasyon bundan birkaç ay kadar önce işten yeni ayrıldığım dönemde de oluşmuştu.  Son işyerim ile ilişkimizi sonlandırdıktan sonra geçmişi biraz daha sorgulamak, incelemek, değerlendirmek üzerine düşündüğümde yeni bir başlangıç yapmak, hem geçmişe yönelik kişisel ve çevresel yüzleşmeleri yapabilmek hem de geleceğe dönük plan, hedef ve hayalleri paylaşmak adına bunları bu “modern günlük” te yazmayı düşünmüştüm.

  Ancak zaman içerisinde daha sağlıklı düşünüp, geçmişi öyle veya böyle geride bırakınca,  geçmişi yazmanın, paylaşmanın ya da “sanki” bir suçlu aramanın kendi kariyerime bir yararı olmayacağını anladığım gibi bunun anlamsız olduğuna da karar verdim. Öyle ya, güven duymadığım, birlikte olmaktan mutlu olmadığım, huzursuz olduğum bir ortamda, hele de sonradan daha net olarak anladığım üzere arkamdan iş çeviren bir dolu insanın varlığını bilerek bu ilişkinin sonlanmasını ben istemiştim. O zaman bu durumum tıpkı ilk müdürümün söylediği -İngilizler’in kullandığı-  “Herkes kendi geleceğinin mimarıdır – Everyone is the architect of his own future.”  Sözüne son derece uyuyordu. O halde geçmişi unutmalıydı, her şeyi geride bırakmalıydı, elbette hatalardan ders çıkarmalıydı ve suçlu psikolojisi ile hareket edip kişisel enerji ve heyecanı bu negatif duygular ile besleyip öldürmek yerine pozitif enerji ile daha da güzelleştirerek ve hayata anlamlar katarak hayatın güzelliklerine ve hayallere odaklanmalıydı.

  İşte bu duyguların etkisiyle geleceğe dönük güzel bir paylaşım yapabilmek adına bu blog’u oluşturdum.  Ne kadar uzun soluklu olacağı ya da yazmaya ne kadar zaman ayırabileceğim ile ilgili şu aşamada bir şey söyleyemiyorum. Bunu biraz zaman ve ortaya koyduğum içeriğe ne kadar ilgi gösterildiği, ne kadar katılım/katkı yapıldığı gösterecek. Blog’un gün geçtikçe artan izleyici ve okuyucular kazanması benim öncelikli hedefim olacak. Bunu yaparken kendi olanaklarımı kullanıp kullanıcıları bu siteye yönlendirme konusunda aktif olacağım. Ayrıca bu blog’u, profesyonel iş arayışımın sürdüğü şu günlerde benimle ilk kez tanışıp acaba doğru kişi midir diye merak edenlere kendimi daha iyi anlatabilmek, kendim hakkımda biraz daha fikir verebilmek amacıyla referans olarak kullanmayı da düşünüyorum.

  Bu blogda ilk aşamada yayınlamayı düşünebileceğim çeşitli konular şöyle olacak: güncel konulara kişisel yorumlar, kişisel gelişim, yeni iş fikirleri, internet girişim fikirleri üzerine her türlü paylaşım, internet dünyasından haberler, güncel olay – bilgi – etkinlik paylaşımları, mesleğim ile ilişkili  ya da sektöre yönelik paylaşımlar, kişisel ya da kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile sivil toplum kuruluşları için destek çağrıları, üyesi olduğum çeşitli başka platformlardaki ilgi çekici tartışmalar ile ilgili bilgilendirmeler, iş ve sosyal amaçlı networking, kullanıcısı olduğumuz mal ya da hizmetler ya da yeni servis/ürünler ile ilgili başlangıçta ticari bir amaç taşımayan ağızdan ağıza pazarlama ve elbette ki sosyal ağlardan eğlenceli internet içerikleri. Ancak tüm bu konuların öncesinde bu blog ile internetteki hayalime ulaşmama yardımcı olacak kişi, fikir ya da kurumlar ile iletişimin yollarını geliştirmek, ağı genişletmek en önemli amacım.  

  Bu blogda yer bulamayacak ya da engelleyeceğim konular ise şöyle olacak: okuyucuların tercih ve hassasiyetlerine saygı göstermeksizin herhangi bir siyasi, dini, ideolojik fikri, düşünceyi, kişiyi ya da kurumu açıkça destekleyip propagandasını; ya da bunlara karşı hedef alıp karşı propagandasını yapan her türlü yorum veya paylaşım, temel insan haklarına aykırı her türlü ırkçı, sömürücü, insan onurunu zedeleyici içerik,  ahlaki ve/veya yasal olmayan, hakaret ve/veya tahrik içeren her türlü yorum ve içerik, karşılıklı saygı prensiplerine uymayan kaba dil kullanımı, istenmeyen e-postalar (spam), isim belirtilmeden -kimliğini gizleyerek- ya da başkasının adına yapılan “anonim” yorumlar ve okuyucu ya da yazarların gizli bilgilerine ya da özel hayatlarının mahremiyetine yönelik saldırılar.

  Kendime ait olmayan paylaşımlar için kaynak göstermeye maksimum gayret göstereceğim, yazılarda bahsi geçen kişi, kurum ya da kuruluşlara ait internet adreslerini bağlantı linki olarak bulabileceksiniz. Böylece ilgi alanınıza giren içeriğe hızla ulaşabileceksiniz. Ancak blog’a tekrar dönmeyi unutmayın sakın!

  Bu blog’un devamlılığı daha önce bahsettiğim kriterlere göre blog’un takip edilmesinde, çok sayıda okuyucuya ulaşabilmesine bağlı olacak. Bu sebeple siz değerli okuyuculardan da içeriğe destek olmanızı, fikir, yorum ve katkılarınızla yazıları zenginleştirmenizi ve beraberce etkili-yararlı- paylaşımcı ve keyifle okunabilecek bir iletişim platformu oluşturmayı diliyorum.

  Hayatımıza anlam katıp hayatın keyfini çıkaralım, o an şu an! Dünya küçük ve bizim. Haydi harekete geçelim ve hayallerimize ulaşabilmek için ondan istediğimizi alalım!

Koray Bek tarafından yayımlandı

1977 doğumlu, Gıda Mühendisi (ODTÜ'99), 20 yıl gıda, içecek, kimya sektörü deneyimi. Yabancı dil: İngilizce, Evli, 2 çocuk babası.

Yüzleşme, geçmiş – gelecek, hayaller, blog hakkında, amaçlar, kurallar…” için 4 yorum

 1. öncelikle seni gönülden tebrik ederim.çok anlamlı bir çalışma ve eminim çok sağlam temellere dayanıp zamanla oğluna bırakabileceğin küçük bir mirasa(manevi) dönüşecek büyük bir girişim olacak…

  bundan sonra senin takipcilerinden biri olucam, yazı çok akıcı…

  görüşmek dileğiyle….

 2. Biraz dolastim blogunda:) Tebrik ederim seni Koraycim. Ben de bundan sonra takipcin olacagim. Saglam bir temel uzerine baslamis bu blog, uzun soluklu ve basarili olacagina hayallerine ulasacagina eminim.

  Biliyor musun ben de uzun zamandir bir blog sahibi olmayi dusunuyordum? Beni de motive ettin baslamak konusunda:)

  Gorusmek uzere!

  1. cok tesekkur ederim Engincim, gorusmek uzere, sana da basarilar diliyorum, senin blog’un da heyecanla takip edilecek bir blog olur eminim buna, ben de seni takip edecegim 🙂  Selamlar, Koray

   Not: Lutfen kisisel blog’umu ziyaret edin, paylasin, katkida bulunun – please visit my personal blog, share and contribute @ https://koraybek.wordpress.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: