GROU.PS üzerinde Gıda Mühendisleri Sosyal Ağı

  Sosyal ağların popülerliği ve gelecek iş modelleri üzerindeki etkileri ve etkinliği üzerine bu kadar yoğunlaşmışken, son zamanlarda gezdiğim internet sayfalarında sıkça rastladığım ve Türkiye’deki internet girişimcilerinin -bir Türk girişimi olması sebebiyle de-  önemli bir başarı hikayesi olarak konumladıkları GROU.PS ile ilgili en son Webrazzi blog da okuduğum  “GROU.PS Kaşla Göz Arasında 2 Milyon Üyeye Koşuyor!” haberinden sonra  bu siteyi biraz incelemeye karar verdim. 

  Başlamadan önce  “Yahoo Mail Groups” ya da “ Google Groups” gibi bir mail grubudur diye düşünüyordum, belki “Facebook Grupları” gibi daha görsel,  daha kullanıcı dostu! Ancak üye olduktan sonra bundan çok daha fazlasının sunulduğunu gördüm.

  Belki çoğunuz da benim gibi bu özel ilgi, iş, mesleki ya da sosyal mail gruplarına üyesiniz. Bu gruplarda üyelerin profillerini çoğunlukla göremezsiniz, eğer üyeyi bizzat tanımıyorsanız eğitim ya da deneyimleri ile ilgili fikir sahibi olamazsınız, nerede yaşarlar, ne iş yaparlar vs. gibi detaylar yoktur. Paylaşılan bir konu hakkında, eğer başka iletişim bilgileri verilmemişse, tek iletişim yolu yine mail ile olur. Ancak bu da çoğu zaman görsel özellik taşımayan; bazen de Türkçe karakter problemi yüzünden okunması mümkün olmayan sıkıcı maillerle olur. Dosya, resim, video vs paylaşımı mümkün olmakla birlikte bunlara erişmek ciddi bir dert olabilir (bu en azından bana çok zor gelen bir şey). 

  İşte GROU.PS bu noktada örneklerden ayrılıyor. En güzel yanı kullanıcılarına kendi sosyal ağlarını kurmasına izin veriyor olması. Her kullanıcı bir profil oluşturuyor, resmini ekleyebiliyor, profil soruları ile kendini tanıtabiliyor, isterse kendi arkadaşlarını listesine ekleyebiliyor, diğer online üyeler ile anlık mesajlaşabiliyor, takvime etkinlik ekleyip yaklaşan etkinlikleri üyelere hatırlatabiliyor, kendi blog unu ekleyip ilgi alanındaki diğer bloglara rahatça erişebiliyor. GROU.PS ayrıca sohbet, müzik, video, wiki, harita (geo-tagging) gibi sosyal modülleri destekliyor ve haber kaynağı (newsfeed) özelliği ile üyelerinin gruptaki hareketlerini anlık bildiriyor. Sosyal ağların diğer eğlenceli özellikleri de mevcut;  arkadaşlarınızı dürtmek (!), yorum yapmak, beğenmek gibi.   

  Daha önceki yazımda (Yüzleşme, geçmiş – gelecek, hayaller, blog hakkında, amaçlar, kurallar…) bu blogda mesleki ya da gıda sektörüne yönelik paylaşımlarda bulunabileceğimi söylemiştim. Esasında yine burada sıkça gönderme yaptığım hayallerimden birisi de buydu. Yani tüm meslektaşlarımı ve gıda sektörü profesyonellerini bir araya getirip etkileşimde bulanabileceğim bir yer. GROU.PS deneyimimden sonra esasında bu tür paylaşımlar için burada oluşturulacak bir ağın daha etkili olduğunu düşündüğümden tüm gıda mühendisleri ile birlikte gıda sektöründe çalışan profesyoneller için “gidamuhendisleri” grubunu oluşturdum. Biraz da altyapısı üzerinde çalışıp şekillendirdim. Daha fazlasını yapmamıza katılacak yeni üyeler yardım edecekler. Grupla ilgilenecek tüm arkadaşlara yakın zamanda davetler göndereceğim. Ancak sizler bunu beklemeden (eğer yukarda belirttiğim tanıma uyuyorsanız) hemen http://grou.ps/gidamuhendisleri adresinden gruba katılmak için istekte bulunabilir ve katılımınızdan sonra siz de kendi arkadaşlarınıza davetler gönderebilirsiniz. Facebook Connect özelliği ile Facebook kullanıcı adınız ve şifrenizle çok basitçe hemen üye olmanız mümkün.

  Bu sayede bu blog da biraz daha fazla odaklanmış olacak diğer hayallere!

Koray Bek tarafından yayımlandı

1977 doğumlu, Gıda Mühendisi (ODTÜ'99), 20 yıl gıda, içecek, kimya sektörü deneyimi. Yabancı dil: İngilizce, Evli, 2 çocuk babası.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: