Internet girişimcileri için 4 iş fikri

Değerli mi yoksa sıradan mı? Gelin birlikte karar verelim. Ama önce son iki gündür takıldığım şu soruyla başlayalım. Nowhere or now here? Soruya nereden takıldım onu da bilmiyorum, muhtemelen bir yerde okudum ya da gördüm ama ne çok anlam yükledim öyle!

Hiçbir yerde mi şimdi burada mı?

En çok yüklediğim anlam, bir süredir üzerinde düşündüğüm, bazı arkadaşlarımla çeşitli zamanlarda paylaştığım ancak henüz fikirden öteye geç(e)meyen dört iş fikrim ile ilgili ne yapmak istediğim. Soru o zaman şöyle değişiyor?

Fikir(ler)i çöpe mi atmalı yoksa sarılmalı mı?

Aslında üç tanesi için internet girişim fikri, birisi için de internete dayalı bir fikir diyebiliriz.  Benim gördüğüm pozitif yönleri dışında göremediğim negatifleri de mutlaka vardır. Bunun için yorumlarınızla ya da maillerinizle katkı yaparsanız memnun olacağım.

Birileri bu fikirleri buradan kopyalayıp alıp yürümeyi düşünüyorsa yolları açık olsun 🙂 Bundan mutluluk duyarım.

Şu fikri çok beğendim, çok özgün, ticari değeri var, gel beraber bunun üzerinde çalışalım, tartışalım, geliştirelim diyenler olursa onlarla iletişimde olmaktan daha memnun olacağım. Çünkü ben de henüz daha önceki “yeni bir girişimde başarılı olmanın top 15 kuralı” yazımda belirttiğim “madde 8: n=aradığın kadar” kişiyi bulabilmiş değilim!

Fikirlere gelince;

1. Kariyer/iş hayatı/ insan kaynakları uygulamaları üzerine, internet TV (Uzman TV, Kobi TV, Televidyon benzeri) formatında video yayıncılığı. Tek başına ya da bu sitelerin içinde özelleşmiş olarak.

Hedef kitle:

Aktif iş arayışında bulunan adaylar, başvurdukları/başvuracakları şirketleri, bu şirketlerin insan kaynakları politikalarını daha yakından tanımak isteyen profesyoneller, öğrenciler, yeni mezunlar

Paylaşılabilecek konular:

– İş arayanlara yönelik iş arama, CV hazırlama, mülakatta başarılı olma teknikleri, dikkat edilmesi gereken konular üzerine uzman/sektör profesyonelleri ile yapılan video röportajları/podcast’leri

–  İnsan kaynakları uygulamaları

– İnternette iş arama üzerine paylaşımlar (siteler, site özellikleri, site sahiplerinin görüşleri, mesajları vs.)

–  Başarılı şirket uygulamaları (best practice), şirketlerden haberler

-Şirket tanıtımları, tepe yöneticileri ile röportajlar

Gelir modeli:

Reklam, site üzerinden etkinlik/eğitim satışları

2. İş referansı, alma/verme, tavsiye etme sitesi

Bireysel ya da kurumsal üyelik seçeneği var ve her üyenin bir profili

Üye ister sitedeki diğer üyelerden ya da e-mail göndererek herhangi bir kişiden yaptığı/yürüttüğü/bitirdiği/işbirliği yaptığı iş ile ilgili ya da geçmiş profesyonel deneyimi/verdiği servis ya da hizmet hakkında referans/tavsiye istiyor.

Aldığı referansı onaylıyor ya da onaylamıyor, onayladıkları profiline ekleniyor,

Bireysel üyeler için referans isteyen kişi isterse, referans veren kişiden herhangi bir kişilik testinde (PI) belirtilen özellikler gibi genel tanıtıcı kelimeler ile kendisini yorumlamasını isteyebiliyor. Bu yorumlar kişinin profilinde ” Şu kadar kişi X’i yaptığı iş ile ilgili şöyle buldu” gibi istatistikler olarak görünüyor. Referans isteyen kişi özellikleri ile ilgili yapılmış bu yorumlara müdahale edemiyor.

Kurumsal üyeler için de benzer bir değerlendirme kriteri var: genel tanımlarla her zaman çalışılabilir, güvenilir, hızlı, hesaplı, profesyonel….vs. gibi. Yine referans isteyen üye tarafından değiştirilemez, müdahale edilemez özellikte.

Hedef kitle:

Pozitif iş referansları ile kendisini ön plana çıkarmak isteyen iş arayan/değiştirmek isteyen tüm adaylar ile tüm küçük ve orta  büyüklükteki şirketler (aslında işini geliştirmek için referansı bir araç olarak kullanmak isteyen tüm profesyoneller)

Kurumsal üyeler kendi referanslarını zaten kendi web sitelerinde (varsa) yayınlıyorlar ama internet kullanıcısı ya da kişi/hizmet arayıcısı bunu objektif bir gözle değerlendirmelerin yapıldığı bir ağda, üstelik rakipleri de inceleyebilerek, kendisi arayarak bulmak istemez mi? Bunun için bir site arama motorunun olduğunu düşünün.

Projenin ilerleyen aşamasında oluşturulacak bir uygulama ile profil referanslarının  LinkedIn, XING, kariyer.net, yenibiris.com, secretcv.com ya da başka profesyonel iş ağlarındaki/kariyer sitelerindeki referanslar- tavsiyeler modülleri ile entegrasyonu.

Gelir modeli:

Ağırlıkla reklam ve özel ücretli hizmetler (referans check hizmeti, ücretli etkinlik organizasyonları, premium üyelik seçenekleri..vs)

3. İstanbul yabancı iş ziyaretçilerine yönelik turistik alışveriş sitesi

Hedef kitle: İstanbul’u iş seyahati sebebiyle kısa süreli ziyaret eden yabancılar ve İstanbul’da yaşayan yabancılar.

İstanbul tarihi ve turistik özellikleri sebebiyle yılın her döneminde dünyanın her yerinden ziyaretçi alıyor. Ayrıca Türkiye’de de faaliyet gösteren birçok çokuluslu şirketin Türkiye ofislerinin merkezi olması sebebiyle iş amaçlı buraya gelip yalnızca bir ya da birkaç gece konaklayan, bu süreyi çoğunlukla toplantılarda, iş yemeklerinde, Türkiye içi seyahatlerde geçiren profesyonellerin de yoğunlukla ziyaret ettiği bir yer. Bu kişiler tahmin edilebileceği gibi ülkelerine dönerken Türkiye’yi ya da İstanbul’u hatırlatıcı hediyeleri ancak havalimanında, eğer işleri de zamanından önce bitebilmişse,  kısıtlı seçenekler arasından ve pahalı bir şekilde alabiliyor.

Siteden satılacak mal/hizmetler:

İstanbul ile ilgili tanıtıcı her türlü doküman (kitap, harita, CD/DVD…)

Kiralık normal/lüks/şoförlü araç, havalimanı-otel transferi

Otel rezervasyonu

Turistik hediyelikler (Uzun süreli gelip alışverişi de dokunarak yapan turistlerin Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi yerlerde satın aldıkları her şey)

İş Modeli:

Seyahat programı belli olan kişi seyahati öncesinde alışverişini daha kendi ülkesindeyken yapar. İstanbul’a gelene kadar biz ürünlerini tedarik ederiz. Oteline yerleşmeden ya da dönüş tarihinden en az 2 gün önce siparişini oteline ücretsiz teslim ederiz, böylece ürünü müşterimiz kendisi taşır. (Bunu yapmak istemiyorsa ülkesine olan kargo masrafını karşılamayı göze alır.)

Modelin başarı durumuna göre dünyanın başka iş şehirlerinde (Londra, Paris, Frankfurt, New York…) sistemin kopyalanması

4. Head Hunter hizmeti

Dünyanın her yerine orta ve üst düzey yönetici seçme/yerleştirme danışmanlığı.

Özellikle orta doğu (körfez bölgesi) ülkeleri: Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır.. ile  Güney Afrika, Rusya ve Türk cumhuriyetleri yabancı yönetici cenneti. Bu bölgeler için seçilen yöneticiler ağırlıklı olarak Avrupa merkezli (İngiltere, Almanya, Fransa, İsviçre…) danışmanlık firmaları tarafından işe yerleştiriliyorlar.

LinkedIn, XING gibi iş ağı networkleri ve sosyal ağlarda kariyerinde yeni fırsatlara açık olan tüm yöneticiler zaten kendileri paylaşmak istedikleri tüm bilgilerini paylaşıyorlar. Bu kişilere ulaşmak için bir ofise, çalışan(lar)a, yüz yüze mülakatlara vs. gerek yok. Yalnızca belirli profesyonel bir iş tecrübesiyle bu platformlarda yer almak, takip etmek, aramak ve bulmak yeterli.

Profesyonel deneyimimiz sonrasında oluşturduğumuz kendi kişisel ağımız ile başlayıp ağı genişletiyoruz, doğru kişileri doğru işler ile birkaç kez buluşturup müşteriyi memnun ediyoruz, bizim müşterimiz olan adaylarla etkili ve sürekli iletişim halinde oluyoruz ve işi büyütüyoruz.

Evet değerli okuyucu, buraya kadar okuduğuna göre şimdi sıra sende. Fikirler arasında bir ışık gördüğün ve ortak olmak istediğin varsa bunu bilmemi sağla lütfen 🙂 

Bookmark and Share

Koray Bek tarafından yayımlandı

1977 doğumlu, Gıda Mühendisi (ODTÜ'99), 20 yıl gıda, içecek, kimya sektörü deneyimi. Yabancı dil: İngilizce, Evli, 2 çocuk babası.

Internet girişimcileri için 4 iş fikri” için 12 yorum

 1. Koray selam,

  Yazılarını severek okuyorum,
  Eğitimci olmayı düşündün mü?

  sevgiler,

 2. 3. fikir ilginç, bence onun üzerine eğilebilirsiniz.
  Diğerleri ise hem çok yatırım gerektirir, hem de rakipleriniz iri kıyım zaten.

 3. Aslı selam, teşekkür ederim, eğitimcilik? düşünmek lazım, o alanda da epey fırsatlar var hakkaten:)

  İlter Bey teşekkürler katkınız için.

 4. Yıllar öncesinden şöyle bir şey hatırlıyorum. GODISNOWHERE artık nasıl ayırırsan örneğini görünce aklıma o geldi.

  Fikirlere gelince, açıkçası benim ilgilendiğim kısım 3. kısım bununda en büyük nedeni galiba otellerle çalışmamız ve ziyaretçilerin internet trafikleri ve alışkanlıkları hakkında 60-70 otellik bir veritabanına ulaşabilecek olabilmemiz. Alışveriş kısmı bana yapılabilecek bir model gibi geliyor fakat rezervasyon ve vip araç hizmetlerinde ciddi anlamda acenta kontrolü var bu konuda otellere de ciddi baskılar yapabiliyorlar. Bu kısmın uygulamasında bir çok engel var gibi geliyor.

 5. MESLEĞİM VE HOBBIM IS GELISTIRME..
  BU KADAR DERLI TOPLU, AÇIK YUREKLI VE SAMIMI AMA SON DERECE AKILLI BIR KİŞİYE RASTLAMADIM..
  3. FIKIR ONE CIKIYOR AMA DIĞERLERIDE PAZARI OLAN SATAR İŞLER..
  FIKIRLERINI PAYLASTIGIN ICIN TSKLR..

 6. Görkem Bey deneyim paylaşımınız için çok memnun oldum, teşekkür ederim.

  Ahmet Bey yorumunuz için sağolun, ama estağfurullah demeden de edemeyeceğim 🙂

 7. Merhaba koray; yazılarını severek okuyorum bu iş fikrilerin çok güzel ama 3 fikri ilginç buldum:)

 8. Koray Arkadasim, acik yureklilikle fikirlerini ortaya dokmussun.. hepsi de guzel fikirler.. tebrikler..

  ben de senin gibi (ozellikle de bir donem) gunun icinde calisirken, alis-veris yaparken, kafede otururken, ev ziyaretlerinde sohpet ederken, ve hatta uykuya hazirlanirken bile gunde 5-10 yenilikci is fikri bulur ve bunlara kafa yorar dururdum..ve anlattigimda da arkadaslarim cok begenirdi..

  sana arkadasca dikkat etmeni tavsiye edecegim noktalar sunlar; fikirlerini cok guzel anlatmissin daha da detayli olarak; uygulamadaki her asamayi atlamadan bir daha detayli olarak uygulama planini cikar ve bunlari tek tek yaz .. ve bu fikirlerini ve ardindan uygulamaya baslamissincasina adim adim karsilastigin durumlari ve neler gerektirecegini , maliyetlerinin ne olacagini, (orasi kolay zamani gelince bir sekilde asariz bu kismi demeden) gozunde yani hayalinde canlandirarak yasa.. ve buna gore bir maliyet ve getiri hesabi cikardiktan sonra karar ver uygulamaya baslayacagin fikire..

  ayrica tek basina yapip yapamayacagina ve hangi is paylasiminda, hangi yeteneklere sahip insanlarla calisman gerekttigini de onceden bilmen basarin icin hayati oneme sahip..

  cunku fikirler kagit uzerinde iken mukemmel gorunur insana ama uygulama safhasinda isin icine insan faktoru girince isler degisir.. kuracagin tim/ekip cok onemli.. insanoglu denilen varlik yuzde 90`i yan cizen mahlukttur.. seni yari yolda birakacak olanlara da hazirlikli olmalisin..

  bu nedenle gonulluluk ve soz verme esasina dayali olarak degil, kagit uzerinde anlasma/sozlesme imzalayarak uygun kisileri uygun islere yonlendirmelisin..

  eger baska sormak istedigin sorularin olursa yada fikir alisverisi yapmak istersen email adresimden bana ulasabilirsin..

  hersey gonlunce olsun..

 9. vallaha ben head hunter adlı fıkrıınzıı begendım bu konuda sızınle bırseyelr yapmka ısterım konusabılırmıyız daha detaylı

 10. merhabalar Koray bey blogunuzu tesadüfen gördüm; bende öğrencilik zamanımda organızasyon işleriyle ilgilendiğim için en çok 3. fikir hoşuma gitti ancak benim bildiğim kadarıyla otel ve rent a car şirketlerin anlaşmalı oldukları firmalar var onun için bu alanda büyümek ve kazanmak zor ancak gelen misafirlerin akşam otelde tıkılmalarını engenlemek ve iş gezilerini daha eğlenceli ve verimli hale getirmek için sosyal ve kültürel aktiviteler ve geziler düzenlenebilir(konser, sergi, fuar, rehberlik gibi) ayrıca hediyelik eşya fikri çok hoş bu fikre güzel bir slogan bulup pazarlanabilir.
  p.s. yeni mezunlara tavsiye yazınızı izninizle şu an iş arayan arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: