genel · internet

Podcast’ler sizi de seviyorum!

Not: Daha önce RSS üzerine yazdığım yazıyı bir Google Reader yazısı olarak konumlarsak benzer şekilde bunu da bir iTunes yazısı olarak konumlamakta fayda var sanıyorum. Yine, daha önce hiç kullanmamış olanlar için!

Tıpkı Google Reader gibi iTunes da çok beğenerek kullandığım bir program. İsmi ağırlıkla Apple ürünleri  iPod, iPhone ve (pek yakın zamanda Türkiye’de de) iPad ile anılıyor olsa da iTunes esasında bunlara sahip olmadan da kullanabileceğiniz bir program. Bu programı da internetten ücretsiz olarak indirip hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Neler yapabileceğiniz ile ilgili şu wiki sayfası (İngilizce) faydalı olabilir.

Windows media player’a karşı diğer üstün özellikleri yanında ben çok beğendiğim podcast aboneliği (iTunes store) özelliği ile ilgili yazmak istiyorum.

Apple’ın podcast dizininde ilgi alanınızda bulunabilecek çok farklı yayına ücretsiz abone olup bilgisayarınıza indirmeniz mümkün.

İndirdikten sonra ister bilgisayarınızda, isterseniz de herhangi bir mp3/video okuyucu cihazda mobil olarak dinlemeniz/izlemeniz mümkün.  Özellikle spor yaparken, otobüs/uçak/metro ile seyahat halindeyken ya da arabada çok faydalı olabiliyor, tavsiye ederim.

iTunes store podcast dizininde çoğunlukla İngilizce yayınlar olmakla birlikte Türkçe podcast’ler de yok değil. Bunların sayısının da günden güne arttığını söyleyebiliriz.

iTunes store’da eğitim konusunda da çok fazla podcast seçeneği var. Özellikle yeni bir dil öğrenmek için podcast’ lerin epeyce işe yaradığını söyleyebilirim. İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Çince… hangi dili öğrenmek isterseniz yayın var (ancak bunlar genellikle İngilizce temelli). Ben bir dönem başlangıç seviyesinde Fransızca öğrenmek için bir podcast ile bayağı bir kulak dolgunluğu yapmıştım. Şu günlerde buna yeniden başlamaya karar verdim, gerçekten işe yarıyor 🙂

İşte ispatı!

Je m’appelle Koray. Comment allez-vous? Bien? 🙂

Advertisement

2 thoughts on “Podcast’ler sizi de seviyorum!

    1. merhaba,
      çok uzun süredir bloguma ilgi gösteremediğim için yorumunuzu ancak görebildim. Cevap yazmakta bu denli geciktiğim için özür. Ben itunes store da “french for beginners” diye bir podcast bulmuştum. itunes kullanıyorsanız, basit bir arama ile onlarca başka fransızca podcast bulmanız mümkün.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s