genel · internet

Sosyal ağ denizinde balık mı olsam? Deniz mi yoksa?

 FriendFeed yakın zamanda keşfedip, keyifle ve ilgiyle takip ettiğim sitelerden birisi. Türk internet kullanıcıları da Alexa verilerine göre dünyada siteyi en çok kullanan, en çok trafiği oluşturanlardan oluşuyor. Yine aynı verilerden friendfeed’in Türkiye’de en çok tıklanan ilk 100 web sitesi arasında 48. sırada olduğunu görmek mümkün. Bunun da başka bir ülkede örneği olmadığını,  bir Google araması sonucu bulduğum linkte, Özgür Alaz daha Temmuz ayında söylemiş.  O zamandan bu zamana durum daha da gelişmiş üstelik.

Hal böyle olunca başta internet sektörü olmak üzere çeşitli ilgi alanlarında burada yazan, çok değerli bilgi-link paylaşan, güncel, ilgi çekici haber veren,  etkinlik paylaşan, organize olan bir kullanıcı grubu var. Benim kendi deneyimim buradan alınan beslemelerin gerçekten çok faydalı olduğu, ciddi zaman kazandırdığı ve sosyal özellikleri ile de çok eğlenceli olduğu yönünde. Internet bilgiyi arayan için her alanda engin bir derya deniz ve FriendFeed kullanıcıları yaptıkları beslemelerle bu bilgiye ulaşmak için ipuçları veriyorlar.

Geçen gün hazırladığım bir sunumum için hazırladığım bir sayfa beni de çok şaşırttı doğrusu:  İnternette nerelerde bulunabilirim özetinde ortaya şöyle bir şey çıktı:

Görünebilirlik için ne kadar çok yerdeymişim böyle! Ama işe de yaramış, zira Google da ismim ile bir arama yapıldığında ilk sırada bu blog ve bu sitelerde paylaştığım içeriklere ait linkler çıkıyor. Bu da benim için ayrı bir motivasyon kaynağı ama internet denizinde böyle balık misali yüzerken, aklıma Nazım’dan şu güzel şiir gelmeden de olmuyor;

Bulut mu olsam,

gemi mi yoksa?

Balık mı olsam,

yosun mu yoksa?

Ne o, ne o, ne o.

Deniz olunmalı, oğlum,

bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla.

Sevgiler herkese.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s