genel

Coğrafi mobilite

Aşağıda yaşadığım, iş değişikliği sebebiyle bulunduğum/taşındığım şehirlerin bir listesi var.

Kırıkkale, 9 yıl

Ankara, 16 yıl

Eskişehir, 3,5 yıl

Lüleburgaz, Kırklareli, 6 yıl

İzmir, 1 yıl

Lankaran, Azerbaycan, 2 yıl

Ankara, 3 yıl

Antalya, Eylül 2015’ten beri

Tüm okul hayatım boyunca annemin dizinin dibinden ayrılmadım diyebilirim! 24 yaşıma kadar ailemden hiç uzak olmadım. O yaşlarda bunun elbette ki avantajları çoktu. Ancak dezavantajlarının da olduğunu, bazı şeyleri kaçırdığımı ancak doğduğum/büyüdüğüm evimden, annemden, babamdan, yakın arkadaşlarımdan ayrılıp yeni bir hayata başladığım zaman anladım.

O günden beridir de lokasyon konusuna hiç takılmıyorum. Özgeçmişimde coğrafi mobilite kısmında “Türkiye ve dünya” yazıyor.  Yukarıdaki liste belki bunun bir ispatı sayılabilir.

Öte yandan yakın çevremde bazı arkadaşlarımın ya da daha enteresanı,  yeni jenerasyondan gençlerin aman evimden ayrılmayayım, aman uzağa gitmeyeyim, o şehirde nasıl yaşarım, eşim dostum, tüm arkadaşlarım burada, onları nasıl bırakayım, ama iş yeri İstanbul’un diğer yakasında vs. gibi sözlerle oldukları yere çakılı kalmalarına, dahası böylesi bir değişikliği imkansız, kabul edilemez görmelerine  anlam veremiyorum.

Bunun kolay olduğunu iddia etmiyorum, mutlaka zorlukları var. Hele bazı yaşlarda, özellikle kendi eğitimi ya da çocuklarının geleceği ve eğitimi gibi konular ön plana çıktığında insan biraz daha düşünüyor, hayatını değiştirmeden önce.  Ama bunun bir yolunu bulabilenler ya da hayatının bir döneminde bazı şeylerden feragat edebilenler her zaman zorlu koşullara daha kolay adapte oluyorlar.  Zorunlu tayin görüp ülkenin her köşesini gezen asker, polis, öğretmen gibi kişileri ve ailelerini bir düşünün isterseniz.

Üstelik bu durum başarı ve türlü fırsatları da beraberinde getiriyor.

Bu yüzden şehir değiştirme konusunda tedirgin olanlara şunu tavsiye edebilirim: bunu yapmaktan korkmayın, açın yelkenlerinizi tanımadığınız denizlerdeki rüzgarlara. Göreceksiniz yeni hayat, yeni çevre, yeni arkadaşlar gelişiminize katkı sağlayacak.

Advertisement

4 thoughts on “Coğrafi mobilite

  1. Eskişehir’e geldiğinde de çocuk sayılırmışsın be şef

    Ama en güzel yılların herhalde Eskişehir de olmuştur.

    Ne de olsa yengeyi burdan götürdün 🙂

  2. vallahi doğru Mesutcum. Eskişehir’in yeri bende apayrı. Evden çıkıp özgürleşmeye başladığım ilk yerdir orası. İş hayatına siz sevgili arkadaşlarım ile başladığım, birçok arkadaş/dost kazandığım, evlendiğim, eğlendiğim, harika bir şehir 🙂

  3. Vallahi abi insallah bu sene bende mezun olucam gıda müh. uzatsakta bir yıl kadar 🙂 Ve bakıyorumda gıda müh. mezunlarına genel olarak şehir dışı macera zorunluluğu var galiba. . Ben gerçi üniyi şehir dışında okudum zaten ama artık istemiyorum yeter doydum ya 🙂 ama İstanbulda da bizim sektör çok zorluyacak gibi. genelde iş sahası Bursa, Konya, İzmir vs. civarlarına toplanmış. Napçaz bilmiyom valla 🙂 Abi sizin bir tavsiyeniz var mı sektör seçimi açısından gerçi o pek bize bağlı değil nereyi bulursak orayı olcak ama genel olarak bir tavsiyeniz. Yeni mezuna öğütler falan. . .
    Birde ek olarak Mikrobiyoloji alanını gıda sektöründe genel olarak nereye koyuyorsunuz abi yani sizin profile baktımda bir 10 yıllık tecrübeniz var. Özellikle hangi alanda geliştiriym abi kendimi. Mesela diyeilirsiniz Mikrobiyoji çok önemli analizleri vs. öğren yada ne biliyim can alıcı noktalar özellikle yoksa sektör zaten çok geniş :)..Özellikle değerlendirmeyi yaparken İstanbulda yaşadığımı göz önüne alırsanız sevinirim…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s